Aksaray şehrinde iş fırsatları tarıma dayalı olarak yer almaktadır. İç Anadolu Bölgesi’nde Niğde’nin kuzeybatı bölgesinde, yer alan Aksaray, 7.626 kilometrekare yüz ölçümüne sahiptir.

Şehrin sınırları içerisinde yer alan Aşıklıhöyük eski kültürleri bizlerle bir araya getirmektedir. Acemhöyük ise ilk Tunç Çağı zamanında Asur ticaret kolonileri dönemini göstermektedir. Aksaray’a 46 kilometre uzaklıkta yer alan Ihlara Vadisi üzerinde Hıristiyanlık zamanının dinsel mimarlık ve resim sanatını en iyi şekilde yansıtan önemli örnekler yer almaktadır. Selime kasabası yakının da yer alan küçük kilise ve katedral ve Kemerli kilise de bu zamanın eserleri arasındadır.

Coğrafi Konumu

Aksaray iş fikirleri konusunda özellikle tarım ürünleri ön planda yer almaktadır. Aksaray şehrinde kara iklimi hakimdir. Yaz ayları kurak ve sıcak, kış ayları ise yağışlı ve soğuk geçmektedir. Kar bu bölgeye az yağmaktadır. İl, bitki örtüsü bakımından zengin şekilde bulunmamaktadır. Dağlık bölgelerde ormanlara rastlanmaktadır. Bozkır bitkileri dışında şehir çıplaktır. Bu bölgede tarım ürünlerinin dikkatli seçilmesi gerekmektedir.

Aksarayda İş Fikirleri

Aksaray’ın toplam nüfusu 329.383 olarak yer almaktadır. Tarihi ve coğrafyasının güzellikleri ile beraber turizmde Aksaray geçim kaynağı arasında bulunmaktadır. Aksaray şehrinin gelişmekte olan şehir olarak yer alması nedeniyle iş olanaklarını da yükselmeye başlamaktadır. Aksaray ilinin ekonomisi genel olarak tarıma ve hayvancılığa dayalı olarak yer almaktadır. Başta buğday ürünleri yer almak üzere arpa, burçak, şeker pancarı, mısır, patates, kenevir, üzüm ve elma yetiştiriciliği yapılmaktadır. Platolar üzerinde geniş otlaklar üzerinde çok sayıda koyun beslenmektedir. Koçaş Devlet Üretme Çiftliği şehir merkezine 25 km uzaklıkta yer almaktadır. Tarımsal üretim ile beraber, bazı yörelerde halı ve kilim dokumacılığı yapılmaktadır. Taşpınar köyünün halıları son derece ülkemizde meşhurdur.

Aksaray şehrinde un, süt, yem gibi gıda sanayi tesisleri ile beraber madenlere dayalı olarak sanayi ve metal eşya, makina imalatı da son derece gelişmiş bir şekilde bulunmaktadır. İlin tek ağır sanayi kuruluşu Otomarsan’a ait olan dizel motor fabrikasıdır. Seramik sanayisi içerisinde kullanılan kaolin belli başlı madenleri olarak yer almaktadır.

Aksaray İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here