Doğu Anadolu’da yer Ağrı iş imkânları konusunda sınırlı olsa da, yeni iş fırsatlarının değerlendirilebileceği bir şehir. Adını Ağrı Dağı’ndan alan ve alan erişte ve kuymağı ile ünlü bu şehrin Diyadin, Doğu Bayazıt, Eleşkirt, Hamur, Patnos, Taşlıçay ve Tutak’tır. Nüfusu ise en son sayımlarda 537 bine yakındır.

Yağışın az, sıcaklığın da düşük olması şehre bir bozkır havası vermiştir. Tipik karasal iklim özelliklerini gösteren Ağrı’da, kışlar -40’lara varan soğukluğa inebilirler. Çok fazla kar yağışının görüldüğü bu ilimizde geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Murat suyu ırmağının bataklığında ise pirinç, pamuk ve mısır gibi ürünler yetiştirilmektedir.

Ağrı’da İş Olanakları

Ağrı iş olanakları anlamında daha çok tarım ve hayvancılığa yönlendiren bir şehir. Ancak lojistik, plastik ve turizm konusunda da farklı iş olanak sunuyor. Elbette küçükbaş hayvancılığın yoğun yapıldığı düşünülür ise iplik ve yün alanındaki iş fırsatlarını da gözden geçirmek gerekiyor.

Son yıllarda organik ürünlere olan yoğun talep doğrultusunda, Ağrı’da yapılabilecek organik besicilik öncü iş fırsatlarından biri olmakta. Yine yöresel ürünlerin her daim talep görmesi göz önünde bulundurulduğunda helva ve bal da sektörel iş düşünenlerin temel ürünleri olabilir.

Hayvancılığın yoğun yapıldığı bir il için, hayvan yemi olmazsa olmazlardandır. Üstelik organik ve karma hayvan yemleri, son yıllarda devlet teşviki ile de talep gören ürünlerden. Aynı şekilde organiğe dönüşte jeotermal seracılık mükemmel bir iş fırsatı olabilmekte.

Ağrı’da Turizm

Ağrı turizmi daha çok tarihi eserlerin ziyareti ile gerçekleşmekte. Avnik Kalesi, Ağrı Meteor Çukuru ve Ahmet Hani Türbesi bunlardan birkaçı. Ancak mevsimsel turizm olarak bakıldığında jeotermal kaplıcaların ve kayak merkezlerinin varlığı bölgeye turist akınını sağlıyor.

Kaplıca ve kayak merkezleri de düşünüldüğünde, turizm alanında iş fırsatı yakalamak isteyenlere Ağrı büyük olanak sağlıyor. Özellikle kayak turizminin geliştirilebileceği ve tüm dünyaya tanıtılabileceği Eleşkirt Bölgesi, Ağrı’ya da gelir kaynağı oluyor. Tabi turizme bağlı gelişen gıda sektörünün de payı büyük. Ağrı iş fırsatı konusunda henüz yeterince keşfedilememiş olsa da, aslında turizm cenneti olabilecek, hayvancılık ve organik tarımın gözdesi konumuna gelebilecek illerimizden bir tanesi.

Ağrı İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

3 BAŞVURULAR

  1. Evde oturuyorum myo mezunuyum dogustan beslenme sorunu olan bir cocugum var ve kimseye birakamiyorum evde oturarak calismak istiyorum ihtiyac oldugu durumda benide degerlendirmenizi isterim agri merkezde oturuyorum ve elimden hemen hemen her is gelir hizli ve pratik biriyim isimide hakkiyla yapacagimdan emin olabilirsiniz…

  2. Burcu arıkan agrıda yaşıyorum iki çocuğum var zamanımı değerlendirmek ve para kazanmak istiyorum her anlamda çalışmak istiyorum çocuklarım olduğu için evde ıs arıyorum lütfen bana geri dönüş yapın bu ıse ihtiyacım var

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here