Ülkemizin güney doğu Anadolu bölgesindeki bir il olan Adıyaman çeşitli iş imkânları ile hem ilçelerde bulunan, hem de bölgede yer alan yüzbinlerce kişiye istihdam sağlıyor. 7.337 metrekare yüzölçümüne sahip olan şehrin nüfusu ise 610.484’dür.

Toplam 9 ilçesi bulunan Adıyaman’ın en uzak ilçesi Gerger’dir. Diğerleri ise,

  • Besni,
  • Kahta,
  • Samsat,
  • Tut,
  • Çelikhan,
  • Gölbaşı,
  • Sincik,
  • Merkez,

Adıyaman’ın İlkim ve Ekonomisi

Adıyaman kuzey kısımlarda kışlar soğuk ve yağışlı geçerken, güney kısımlarda da kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Hem Akdeniz, hem de karasal iklimin görüldüğü nadir şehirlerimizden biridir.

Adıyaman gelir kaynağı tarıma ve hayvancılığa dayalıdır. Besni’de yetişen peygamber üzümü, yurtdışına yapılan ihraç ürünlerimizden biridir. Buğday, arpa, pamuk, pancar, biber, afyon anlamında da en çok hasatı veren illerimizden biridir. Dolayısıyla Adıyaman’ın geçim kaynağının büyük bölümü tarıma ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca Adıyaman’da bakır ve petrol de çıkmaktadır.

Turizm anlamında da bölgeye gelir kaynağı olan Nemrut Dağı, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Meyir çorbası ve şıllık tatlısı gibi yemekleri ile ünlü olan bu şehir, kıl keçisi yetiştiriciliğinde de ilk sıralarda yer almaktadır.

Adıyaman’da Yapılabilecek İş Fikirleri

Adıyaman kıl keçisi yetiştiriciliği anlamında oldukça gelişmiş bir il. Dolayısıyla keçi sütünden yapılan ürünlerin satışı da oldukça elverişli. Son zamanlarda keçi ürünlerine ve organiğe dönüşün yaşandığı şu günlerde gıda alanında yapılabilecek bir atılım ile Adıyaman’da konuşlanmak mümkün.

Maden – petrol arama, işleme ve ihraç döngüsünde yer alan kollar, Adıyaman’da yapılabilecek işler arasında. Bunun yanında kayın, kestane, ceviz ve meşe ağaçları Adıyaman dağlarının büyük bölümünü kaplıyor. Dolayısıyla mobilya sektöründe atılabilecek öncü bir adım, Türkiye’nin en büyük mobilya üretim sanayi kalkınmasını geliştirebilir.

Yine Nemrut Dağı’nın turizm alanındaki yeri düşünüldüğünde, turizme katkı sağlayacak, aynı zamanda istihdam sağlayacak ve kazanç getirecek atılımlar sağlanabilir. İle has ürünlerin satışından konaklama tesislerine kadar pek çok alanda faaliyet göstermek mümkündür. Ayrıca ulaşım, rehberlik ve taşımacılık da bunlardan birkaçı. Adıyaman iş fikirleri anlamında tarımdan turizme pek çok alternatif sunmaya hazır bir şehir.

Adıyaman İş İlanları kategorisini inceleyip kendinize göre bir iş bulamadıysanız alttaki yorum bölümüne ad soyad, mail ve yapabileceğiniz işler hakkında kısa bilgi verirseniz iş verenler size ulaşabilirler.

Yeni iş ilanlarından haberdar olmak için bizi instagramda takip edin: @iskurevdepaket

Başvuru sonuçları uygulamadan yayınlanacaktır indirmek için TIKLAYIN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here